Praznik Glasbe – Glasba pre-živi. Vedno!

Iniciativa Fête de la musique je nastala leta 1982 v Franciji na pobudo takratnega ministra za kulturo, Jacquesa Langa. Ugotovil je, da je v Franciji toliko ljudi vseh generacij, ki se ukvarjajo z glasbo, da je preprosto treba določiti dan, ko bodo francoska mesta zasijala v vsej svoji glasbeni veličini in se bo muziciralo povsod. Danes Fête de la musique vključuje več kot 150 držav in več kot 700 mest z vsega sveta.

Že osmič se praznovanju pridružuje tudi Slovenija. Po prvih dveh edicijah, ki ju je v letih 2011 in 2012 organizirala Zadruga Celinka, od leta 2015 Praznik glasbe poteka vsako leto neprekinjeno pod krovno organizacijo SIGIC – Slovenskega glasbenoinformacijskega centra. Prazniku glasbe se vsako leto priključijo nova mesta, tokrat se bo praznovalo v kar enajstih slovenskih krajih, in sicer: v Ljubljani, Mariboru, Slovenski Istri, Novi Gorici, Murski Soboti, na Ptuju, v Celju, Rogaški Slatini, Kranju, Postojni in Železnikih.

Praznik glasbe vsako leto poteka 21. junija, na prvi poletni dan, ko je dan najdaljši in noč najkrajša. Muzicira se na številnih, za glasbo manj običajnih mestih, kot so ulice, trgi, parki, in druga mesta, kjer glasbeniki s svojimi nastopi presenetijo mimoidoče. V skladu s smernicami Fête de la musique so vsi nastopi za obiskovalce brezplačni. Koncerti so organizirani v duhu spontanih uličnih dogodkov in publika lahko glasbenike nagradi s prostovoljnimi prispevki. Na Prazniku glasbe pričakujemo nastop preko 80 glasbenih zasedb vseh generacij in vseh glasbenih žanrov, od klasike do jazza, od elektronike do rocka. Praznik glasbe bo torej ponudil nekaj za prav vsak glasbeni okus.

Naj bo letošnji Praznik glasbe darilo glasbenikov za obet boljših časov za žive koncertne dogodke. Izrecite jim zahvalo in podporo z obiskom njihovih koncertov ter izkažite voljo in željo, da se koncerti po težkih časih, povezanih z omejevanjem javnih prireditev, vrnejo v polnem sijaju!

Praznik glasbe poteka pod krovno organizacijo SIGIC – Slovenskega glasbenoinformacijskega centra. V posameznih mestih poteka v sodelovanju z tamkajšnjimi soorganizatorji. To so:  Festival Junij v Ljubljani, Francoski inštitut Charles Nodier, Narodni dom Maribor, Hiša kulture Celje, MIKK klub in ZKTŠ Murska Sobota, Združenje Muzofil, KUD SubArt Kranj, Društvo ROV Železniki, Klub glasbenikov in kulturnikov Rogaška Slatina, KUD Morgan in KUD Fuerstova hiša Ptuj. Ob njih organizacijsko sodeluje še preko trideset drugih slovenskih javnih in zasebnih organizacij s področja kulture in umetnosti. 

Program Praznika glasbe 2021 je objavljen TUKAJ